MBLS - стираємо кордони   •   Ваш юридичний радник в міжнародній торгівлі, перевезеннях і інвестиціях   •   Київ   •   Маріуполь   •   +38 (066) 265 0645

Влада Мащенко - світлина

Чи можливо відновити на роботі незаконно звільненого працівника? Так.

Чи можливо після відновлення на роботі спокійно працювати на підприємстві, яке захотіло вас позбутися? Такі випадки бувають, але ймовірність дуже мала.

Кожен звільнений працівник, який бажає оскаржити своє неправомірне звільнення повинен задати собі питання «Навіщо мені це треба?».

Якщо Ваш мотив - помста роботодавцю, то я, ймовірно, пораджу Вам знайти вихід своїй негативній енергії в інший діяльності. І пораджу я вам це виключно в ваших же інтересах, адже після довгоочікуваного відновлення на роботі вам належить випробувати на собі весь негатив роботодавця, якому ви підпорядковані. А як створити нестерпні умови для роботи і зробити вас ізгоєм в колективі, роботодавець придумає.

Інша справа, якщо відновлення на роботі для вас є засобом для відновлення справедливості. Тоді всі наступні дії будуть виправдані, але лише в разі якщо ви плануєте піти з цієї роботи на найбільш вигідних для себе умовах.

Тому, на протязі судового процесу, який в Україні може тривати і рік і півтора, ви повинні спланувати свою майбутню трудову діяльність на підприємстві, з якого вас звільняли, до дрібниць.

Від підготовки та настрою на перемогу вас і вашого юриста буде залежати рішучість вашого колишнього роботодавця закінчити суперечку миром (готуйте свої вимоги заздалегідь).

Найчастіше працівник, який судиться з роботодавцем про відновлення на роботі, бачить своєю метою прийняття судом позитивного для нього рішення і не має уявлення про те, що його чекає далі. А найцікавіше такого працівника чекає саме далі, коли йому треба буде приступити до роботи на підприємстві, яке забажало його позбутися. Якщо роботодавець мудрий, то, найімовірніше ви, після відновлення на роботі, через деякий час звільнитеся самі. А ось, якщо мудрість не є рисою роботодавця, то варіантів розвитку відносин, після відновлення на роботі, може бути скільки завгодно.

Наприклад, якщо при відновленні на роботі виявляється, що роботодавцем докорінно змінив ваші посадові обов'язки, якщо ви відновлені не з дати звільнення, - все це свідчить про невиконання роботодавцем рішення суду про поновлення на роботі. Якщо ви відчуваєте в собі сили залишатися в створених вам нових трудових відносинах - залишайтеся, вас ніхто не осудить, але можливо, все одно вас будуть підштовхувати до звільнення. Якщо ви категорично не приймаєте ситуацію, що змінилася - у вас є всі шанси перезавантажити її, до того ж, отримавши серйозну винагороду від роботодавця.

Викладу конкретну ситуацію, яка склалася в реальному житті, і подальші дії працівника.

Працівник підприємства був звільнений з порушенням трудового законодавства. Він звернувся до суду з позовом про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Позов цього працівника було задоволено судом через рік після пред'явлення позову. Виконавча служба стягнула на користь працівника середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. Однак, роботодавець не поспішав виконувати рішення суду в частині поновлення працівника на роботі.

У зв'язку з невиконанням роботодавцем рішення про поновлення працівника на роботі, останній знову звернувся з позовом до суду, на цей раз про стягнення з роботодавця середнього заробітку за затримку виконання рішення суду про поновлення на роботі. Цей позов також був задоволений судом і працівник отримав свою компенсацію.

Після отримання керівником підприємства припису державного виконавця про обов'язок виконати рішення суду про поновлення працівника на роботі та повідомлення про можливість настання кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду, працівникові був вручений наказ про поновлення на роботі і він приступив до виконання обов'язків. Однак, незабаром цей працівник знову звернувся за консультацією до нашої юридичної фірми.

Обставини відновлення зазначеного працівника були наступними.

1) з наказу про поновлення працівника на підставі рішення суду випливало, що датою поновлення на роботі є не наступна після звільнення дата, а поточна дата складання наказу про поновлення,

2) працівникові вручили нову посадову інструкцію, згідно з якою його посада була позбавлена керівних функцій, змінилися кваліфікаційні вимоги. При цьому, формально назва посади не змінилася, посадовий оклад також відповідав тому, який був до протиправного звільнення,

3) працівникові змінили робоче місце в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці, але на значно віддалене від попереднього місця роботи,

4) працівнику не були створені необхідні умови для роботи, тощо.

Перша дія, яку ми зробили, виходячи з отриманих даних - це негайне оскарження постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження з виконання рішення суду про поновлення на роботі.

Друга дія, яку ми рекомендували працівникові і яку він здійснив - це звільнення з роботи за ч. 3 ст. 38 КЗпП України, тобто в зв'язку з порушенням роботодавцем трудового законодавства. Звільнення за вказаною статтею дає право на отримання вихідної допомоги у розмірі тримісячного середнього заробітку.

За результатами ряду судових справ було доведено, що рішення суду про поновлення працівника на роботі не було виконано роботодавцем, а посаду, яку такий працівник отримав на підставі наказу про поновлення на роботі, є іншою роботою.

Таким чином, було відновлено виконавче провадження по виконанню рішення суду про поновлення працівника на роботі. Працівником був також пред'явлений новий позов до роботодавця про стягнення середнього заробітку за затримку виконання рішення суду про поновлення на роботі, в тому числі і за період, який він пропрацював на підприємстві на новій посаді.

Підсумовуючи сказане. Якщо ви встали на стежку війни з вашим роботодавцем, шукайте кваліфіковану допомогу. Шукайте її, навіть якщо ви юрист, бо поганий адвокат, що захищає сам себе. Ви напевно насолите вашому роботодавцю і напевно отримаєте серйозну компенсацію, однак, свої права треба реалізовувати виважено і раціонально.

Партнер ТОВ «Юридична фірма «МБЛС» Влада Мащенко.

^
X