MBLS - стираємо кордони   •   Ваш юридичний радник в міжнародній торгівлі, перевезеннях і інвестиціях   •   Київ   •   Маріуполь   •   +38 (066) 265 0645
В Україні збільшився розмір аліментів
Юристи МБЛС домоглися стягнення Оболонським районим судом м. Києва на користь матері аліментів на утримання дітей у розмірі 20 000 грн. на місяць на двох дітей.
Наразі такий розмір аліментів є одним з найбільших в країні. 01.09.2020 Київський апеляційний суд залишив зазначене судове рішення без змін, а апеляційну скаргу відповідача - без задоволення.
Відповідач - бізнесмен, заперечуючи проти позову намагався довести своє скрутне матеріальне становище з посиланням на довідку податкової інспекції про нульові доходи.  Суд, не прийняв цей аргумент до уваги, враховуючі наявні у платника корпоративні права у 4х господарських товариствах, права власності на нерухомість, доведені витрати у великому розмірі тощо. Суд взяв до уваги також стан здоров’я батьків, їх шлюбний стан, стан здоров’я дітей, інші обставини.
З повним текстом рішення Оболонського районного суду м. Києва можна ознайомитись за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/88590800
 
В ряду “рекордсменів” щодо розміру стягнутих аліментів стоїть також рішення Печерського районного суду м. Києва, який у 2018 році стягнув з заступника міністра кабінету міністрів України часів Януковича Володимира Сиротіна аліменти у розмірі 20 000 грн., врахувавши статки платника, його часті подорожі за кордон та доведені стягувачем витрати платника аліментів.
У 2020 році ще з’явилось рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопольської області, який стягнув зі співвласника Торгової групи АРС -Керамика (статутний капітал - 106 000 000 грн.) аліментів у розмірі 13 000 грн. на дитину. Суд врахував  при цьому майновий статус батька, який окрім вказаних корпоративних прав, має у власності 2 квартири, автомобіль Лексус, орендує будинок площею 1200 квадратних метрів.
 
До цього було відомо про аліменти, які отримує телеведуча Сніжана Єгорова - у розмірі 8100 грн. на дитину. Оболонський районний суд м. Києва відмовив у задоволенні позову Сніжани до колишнього чоловіка - шоумена Антона Мухварського про збільшення розміру цих алімнтів, залишивши незмінним розмір, пердбачений умовами договору між батьками про утримання дітей, який передбачає сплату батьком аліментів у розмірі 8100 грн. на 1 дитину. Широко відомою ця справа стала після витівки Антона Мухарського, який прийшов до суду голий, демонструючи намагання Сніжани, на його думку, залишити його в такому стані після стягнення аліментів. При розгляді справи суд встановив наявність у платника аліментів роялті за використання його творів та наявність у платника нерухомості (3-х квартир).
 
Разом з тим, на жаль загальна практика українських судів щодо розміру аліментів на утримання дітей, які стягуються у твердій грошовій формі залишається невтішною для отримувачів, оскільки тяжіє до мінімального розміру, передбаченого законодавством, який наразі, для дітей віком від 6 до 18 років, становить - 2218 грн. Суди не зважають при цьому, на те, що мінімальний розмір Закон передбачив для дітей, обов’язки яких виконує держава, коли дитина не має другого з батьків або такий батько уникає виконання своїх обов’язків.
 
Суди здебільшого ігнорують також ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України, яка передбачає, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Ігнорують і положення міжнародної конвенції Про права дитини, схваленої резолюцією №50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року в якій держави-учасниці, зокрема Україна, визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. 
Звісно, прожитковий мінімум не може забезпечити гармонійного розвитку дитині, яка, на думку суду, після розлучення батьків має призвичитись до мінімальних витрат, ніби розраховуючись за втрату взаєморозуміння, любові і поваги між батьками. Часто суди не зважають при цьому ані на рівень життя платника аліментів, ані на звичний для дитини рівень життя, до розлучення батьків.
 
На нашу думку таке ставлення судів до розміру аліментів має коріння в Радянському Союзі з плановою економікою, відсутністю приватного бізнесу з приблизно рівними доходами громадян.
 
Однак, часи змінилися - доходи і статки платників аліментів суттєво відрізняються. Проте, на жаль, не змінилась ментальність українських суддів.
 
Практика нашої фірми дає змогу зробити висновок, що чоловіки здебільшого, м’яко кажучи, лукавлять у суді, доводячи свою неплатоспроможність. Опоненти наших клієнток, отримуючи доходи від 5000 дол. США на місяць, маючи корпоративні права у господарських товариствах, нерухомість, елітні автомобілі,  як правило, просили суд стягнути з них на утримання дитини не більше прожиткового мінімуму, а краще 50% від цієї суми (біля 1000 грн.). У хід, у таких випадках, йде все, від повідомлення про наявність позашлюбних дітей, батьків пенсіонерів та чорнобильців (без надання при цьому суду доказів про знаходження цих осіб на утримання патника) до надання довідок податкової про повну відсутність у платника аліментів доходів. Всі виверти відповідачів у таких справах потребують окремої статті.
 
Але прикрим є відношення суддів до таких аргументів. Іноді здається що суд керується засадою: “якщо гарна людина каже, що більше платити не може, значить не може”. 
Статистика розміру аліментів, які присуждаються тим чи іншим суддею у твердій грошовій сумі говорить про стандартний підхід суддів до цієї категорії справ. Наприклад, середній розмір аліментів на утримання дитини у практиці голови Глухівського міськрайонного суду Сумської області Сапон О.В. у 2020 році складає трохи більше 1500 грн. на місяць на одну дитину. 
Як правило, судді при цьому приймають до уваги відомості про відсутність у платника офіційних доходів, і не приймають дані про його забезпечений  спосіб життя, зокрема витрати платника, які в багато разів перевищують розмір прожиткового мінімуму, джерела своїх доходів при цьому платник аліментів пояснити не може.
 
Але, не дивлячись на існуючу ганебну судову практику, є випадки захисту судами інтересів дітей належним чином, зокрема згадані вище. Сподіваємось, що такі рішення стануть прикладом для інших суддів, додадуть їм сміливості і сформують нову судову практику.
 
Диреткор ТОВ “Юридична фірма “МБЛС”
 
Андрій Мащенко
^
X