MBLS - стираємо кордони   •   Ваш юридичний радник в міжнародній торгівлі, перевезеннях і інвестиціях   •   Київ   •   Маріуполь   •   +38 (066) 265 0645


GROSHI

Влада і Людмила Іванівна Мащенко розповіли на засіданні Комітету з розвитку жіночого підприємництва у Маріупольському відділенні Донецької Торгово-промислової палати, 06.12.2019р., про нововведення в податковому законодавстві для фізичних осіб підприємців.

Зокрема, такі зміни торкнулись наступного:

Ставка ЄСВ для ФОП

Після затвердження Верховною радою України бюджету на 2020 рік, став відомий розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. Разом зі збільшенням зазначених показників, відбулися зміни і у ставках ЄСВ та єдиного податку з 01.01.2020 року. 

З врахуванням збільшення розміру мінімальної заробітної плати з 01.01.2020 року до 4 723,00 грн., відповідно збільшилася мінімальна сума ЄСВ. З 1 січня 2020 р. вона складає 1039,06 (22% мінімальної зарплати).

Законом України від 23.11.2018 р. №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» запроваджено окремі зміни щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які набрали чинності з 1 січня 2019 року.

Так, ЄСВ для фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, у яких працюють особи з інвалідністю, встановлюється у розмірі 8,41% бази нарахування ЄСВ для працюючих осіб з інвалідністю. Тобто, з 2019 року не лише юридичні особи, а й фізичні особи – підприємці, в яких працюють особи з інвалідністю, можуть нараховувати ЄСВ за пільговою ставкою (8,41%).

Ставки єдиного податку для ФОП

1 група  (дохід  за рік до 300 тис грн, відсутність найманих працівників) - до 10% прожиткового мінімуму, що дорівнює 210,20 грн (2102 грн *10%),

2 група (дохід до 1,5 млн.грн, максимум 10 найманих працівників) - до 20% мін. ЗП, що дорівнює 944,60 грн (4723 грн * 20%)

3 група  (дохід до 5 млн.грн, к-сть співробітників необмежена) - 3% + ПДВ або 5% від доходу

По 1-2 групах звіт подається в ДПС раз на рік протягом 60 календарних днів після завершення року (пункти 49.18.3 та 296.2 ПКУ), термін оплати податку (згідно 295.1 та 295.3 ПКУ) до 20 числа (включно) поточного місяця або авансовим внеском за весь звітний період (п. 295.1 ПКУ). Для прикладу: єдиний податок за січень сплачується до 20 січня включно.

По 3 групі звіт подається в ДПС щоквартально протягом 40 календарних днів (пункт 49.18.2 та 296.3 ПКУ), термін оплати податку (згідно 295.1 та 295.3 ПКУ) протягом 10 календарних днів після останнього дня подання декларації за квартал (п. 295.3 ПКУ). Для прикладу: Звіт за перший квартал подається до 10 травня (40 календарних днів). Тому термін оплати податку за перший квартал до 20 травня.

Мінімум, який необхідно буде сплатити за найманого працівника з 01.01.2020 року дорівнює 5 762,06 грн. (мінімальна заробітна плата 4723 грн +ЄСВ 22% від «мінімалки» 1039,06 грн.)

ПДФО – 18%   тобто   850,14 грн.

Військовий збір – 1,5 %   -  70,85 грн.

Також Україна чекає на зміни, які вірогідно будуть введені законопроектом про внесення змін до Податкового кодексу України щодо заходів з детінізації обігу товарів і послуг № 2338

Законопроектом пропонується встановити нові ліміти для 1, 2 і 3 групи . Їх хочуть підвищити до 1 млн, 5 млн і 10 млн гривень відповідно, що є позитивною новиною для підприємців.

Станом на сьогодні законопроект знаходиться на опрацюванні в комітетах Верховної Ради України.

Застосування РРО для ФОП

17 жовтня 2019 р. Президентом України був підписаний законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг" №1073, згідно з яким використовувати РРО (реєстратори розрахункових операцій в т.ч. касові апарати) зобов’язуються всі підприємці єдиного податку 2-4 групи. При цьому законопроектом "Про внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг" №1053-1 (який також був підписаний Президентом 17 жовтня 2019 року) введено поняття програмних РРО, тобто підприємці відтепер не зобов’язані купувати касові апарати, а можуть використовувати відповідне програмне забезпечення, зокрема на смартфоні.

Хто має використовувати РРО:

На даний момент і надалі: 

  • платники податку 2 та 3 групи, в яких сума доходу за календарний рік більша 1 млн. грн,
  • що продають «технічно складні» вироби, що підлягають гарантованому ремонту,
  • що надають лікарські та медичні послуги

З 1 жовтня 2020 р. додаються ФОПи, які:

  • продають товари чи послуги через Інтернет,
  • пункти валют, АЗС,
  • реалізовують ювелірні вироби, лікарські засоби, вживані товари, запчастини до авто,
  • працюють у сфері громадського харчування,
  • надають готельні, туристичні послуги.

З 1 січня 2021 р -  застосовують ВСІ платники єдиного податку 2-4 груп

Відповідно, РРО  можуть не використовувати:

  • платники єдиного податку 1 групи;
  • платники 2-4 груп з доходом менше 1 млн гривень на рік до 1 січня 2021 р. (за винятком певних виключень).

Програмні РРО

Як раніше говорилося, 17 жовтня 2019 р. був підписаний законопроект №1073, згідно з яким використовувати РРО (реєстратори розрахункових операцій в т.ч. касові апарати) зобов’язуються всі підприємці єдиного податку 2-4 групи.

Закон не зобов’язує підприємців купувати касові апарати, для цього законопроектом №1053-1 введено поняття «програмних РРО» – це може бути програма чи додаток на смартфон, планшет, комп’ютер, щоб з будь-якого пристрою можна було сформувати розрахунковий документ.

ДПС України надає можливість користуватись програмними РРО безкоштовно –це система реєстрації електронних касових чеків «E–Receipt» («Е-чек»). Інсталяційний пакет доступний в Інтернеті. На даний час програма працює під ОС Windows і Android.

Фіскальні функції програмного РРО будуть реалізовані через фіскальний сервер контролюючого органу. Фіскальним для таких "РРО в смартфоні" буде режим роботи, який забезпечує реєстрацію розрахункових документів на фіскальному сервері контролюючого органу.

Санкції за РРО-порушення Чи не найгостріше питання, пов'язане з законопроектами №№ 1053-1 та 1073, – розмір штрафних санкцій та запровадження нових. Скажімо, за порушення, передбачене п. 1 ст. 17 Закону про РРО (незастосування РРО, проведення розрахункових операцій на неповну суму тощо), зараз штраф становить 1 грн, а за повторне протягом календарного року порушення – 100% вартості проданого. Законопроект № 1053-1  проголосив штрафи у 100% вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше, та 150% - за кожне наступне вчинене порушення. Зверніть увагу, що до 1 жовтня 2020 року санкції, визначені п. 1 ст. 17 Закону про РРО, застосовуються у розмірі 10% вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше, та 50% - за кожне наступне вчинене порушення.

З 340 до 850 грн зросте штраф якщо у випадках, визначених Законом про РРО, при здійсненні розрахункових операцій суб'єкт господарювання не використовує, використовує незареєстровані належним чином, порушує встановлений порядок використання або не зберігає протягом встановленого терміну книги обліку розрахункових операцій та/або розрахункові книжки.

Утричі, до 510 грн, зросте штраф, якщо контрольну стрічку не надруковано або не створено в електронній формі на РРО та/або програмних РРО або виявлено спотворення даних про проведені розрахункові операції, інформація про які міститься на такій контрольній стрічці.

Передбачений у п. 6 ст. 17 Закону про РРО штраф у 85 грн будуть застосовувати у разі проведення розрахункових операцій через РРО та/або програмні РРО без використання режиму попереднього програмування найменування кожного товару, який не є підакцизним, та/або послуги, цін товару (послуги) та обліку їх кількості. Зате аналогічне порушення без попереднього програмування кожного підакцизного товару (із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з  УКТ ЗЕД (Перелік ставок ввізного мита, систематизований згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності), цін товару та обліку його кількості) каратиметься новим штрафом – 5100 грн.

Удвічі, до 340 грн, зросте штраф у разі порушення встановленого у п. 1 ст. 9 Закону про РРО порядку проведення розрахунків через каси юросіб, в яких ці операції повинні проводитися з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій у встановленому порядку, або у разі порушення порядку оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті.

Утричі – до 5100 грн – зросте штраф у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій РРО, в конструкцію чи програмне забезпечення якого внесені зміни, не передбачені конструкторсько-технологічною та програмною документацією виробника. При цьому на застосування такого стягнення уже не впливатиме факт відсутності чи пошкодження пломби центру сервісного обслуговування.

У розмірі 510 грн (зараз – 170 грн) буде штраф в разі неподання до контролюючих органів звітності, пов'язаної із застосуванням РРО, розрахункових книжок та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків з РРО та/або програмних РРО по дротових або бездротових каналах зв'язку, в разі обов'язковості її подання.

Передбачена ст. 20 Закону про РРО санкція у розмірі подвійної вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше 170 грн, буде застосовуватися не лише за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, а у разі якщо суб'єкт господарювання не надав під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті). Такі вимоги не поширюються на фізосіб-підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

Чого чекати

Вважаємо, що немає сенсу обговорювати питання: чи потрібні таки зміни. Зміни настануть, питання лише в тому, чи набудуть згадані законопроекті чинності у 2019 році чи 2020.

Зміни здаються складними для реалізації, але колись бухгалтери використовували рахівниці, потім калькулятори, потім комп’ютери. До кожного нововведення необхідно було пристосовуватись і багато з них зрештою спростили роботу. Тому до змін треба швидше пристосуватись і побачити в них позитив.

Влада Мащенко, партнер ТОВ “Юридична фірма “МБЛС”

Людмила Мащенко, партнер ТОВ “Юридична фірма “МБЛС”

^
X